У дома / Новини / Как да изберете оптичен кабел за свързване за вашата мрежа?

Как да изберете оптичен кабел за свързване за вашата мрежа?

Преглеждания: 0     Автор: Редактор на сайта Време на публикуване: 29.11.2022 г. Произход: сайт

бутон за споделяне във facebook
бутон за споделяне в Twitter
бутон за споделяне на линия
бутон за споделяне в wechat
linkedin бутон за споделяне
бутон за споделяне на pinterest
бутон за споделяне на whatsapp
споделяне на този бутон за споделяне


На пазара има различни видове оптични кабели и знаете ли как да изберете правилния кабел за свързване с влакна за вашата мрежа?Ще ви дадем ръководство стъпка по стъпка.

Преди всичко трябва да сте наясно с вашите изисквания.Влакнестите кабели могат да осигурят голяма честотна лента при висока скорост, която е подходяща за различни приложения.Искате ли да използвате оптичен кабел в FTTH (оптично влакно към дома), комуникационни стаи, LAN (локална мрежа), FOS (оптичен сензор) или други приложения?Просто се уверете, че приложението за кабел за кръпка с влакна.

След като вече сте идентифицирали вашите нужди, следващата стъпка е да изберете типа оптичен кабел.Има различни влакнести кабели и ето някои фактори, които трябва да имате предвид, когато избирате влакнест джъмпер за вашата мрежа.


Видове оптични кабели

Пач кабел с единичен или многомодов оптичен кабел

Едномодов оптичен пач кабел:  Едномодовият оптичен кабел поддържа само един режим на светлинен сигнал.Обикновено се използва за пренос на високоскоростни данни с ниско затихване на голямо разстояние.Едномодовото влакно често може да бъде разделено на два типа: OS1 и OS2.

Мултимодов влакнест пач кабел: Многомодовият влакнест пач кабел позволява множество режими на светлина да преминават през сърцевината на влакното и е по-подходящ за предаване на къси разстояния в сградата или офиса.Многомодовите оптични кабели могат да бъдат класифицирани в OM1, OM2, OM3, OM4 и OM5.Можете да изберете правилния според вашите нужди.

Най-голямата разлика между едномодовите и многомодовите пач кабели е диаметърът на сърцевината.Пач кабелът с едномодово влакно има сърцевина от около 9 микрона, а многомодовият пач кабел има сърцевина от 50 микрона или 62,5 микрона.Ядрото на влакното на OM1 е 62,5 микрона, а това на OM2, OM3, OM4 и OM5 е 50 микрона, което може да се различи по цвета на кожуха. 

Симплексен или дуплексен пач кабел

Симплексен пач кабел: Симплексният пач кабел има само един влакнен кабел и един влакнен конектор във всеки край.Той позволява на данните да се предават само в една посока и това не е обратимо.Симплексните свързващи кабели обикновено се използват в сградата, подходящи за Ethernet комутатори или други устройства.

Дуплексен пач кабел: Дуплексният пач кабел включва две нишки от оптичен кабел и два влакнести конектора на всеки край за изпращане и получаване на данни.Дуплексните свързващи кабели често се използват за свързване на високоскоростни мрежови устройства като сървърни системи и оптични комутатори.

Типове оптични конектори

На пазара има различни оптични конектори, включително FC, ST, SC, LC, MT-RJ, MPO, CS конектори и т.н.Сред тези влакнести конектори SC, LC, ST, FC и MPO конекторите са най-често срещаните.

ST конектор: ST конектор (прав връх) също така разполага с 2,5 мм накрайник. Лесен е за инсталиране благодарение на пружинния си дизайн. ST конекторът е подходящ както за едномодови, така и за многомодови оптични кабели. Той се използва широко в къси или приложения на дълги разстояния и също така често се използва в индустриални и военни приложения.

SC: SC означава квадратен конектор или абонатен конектор, който има 2,5 mm накрайник.Обикновено се използва поради ниската си цена и лесния монтаж.SC се използва широко в PON (пасивни оптични мрежи) и преобразуватели.

LC: LC означава прозрачен конектор или малък конектор.Той разполага с по-малка накрайник от SC, което е много подходящо за инсталация с висока плътност в FTTX и панели.

FC: Конекторът с втулка беше първият оптичен конектор, който включва керамична втулка.Силно се препоръчва за среда, пълна с вибрации, поради дизайна си на винт.Но FC постепенно е заменен от други оптични конектори като SC и LC.

MPO/MTP конектор: MPO/MTP конекторите са много популярни в днешно време.Той разполага с функцията за свързване с много влакна и се използва широко в мрежово окабеляване с висока плътност с 12 до 24 влакна.

Влакнестите кабели могат да имат еднакви или различни влакнести конектори в двата края.Например, има LC към LC оптични кабели, SC към SC кабели, както и LC към FC кабели.Дали да използвате влакнестия пач кабел с два различни влакнести конектора или един и същ конектор зависи от устройството, което използвате.Например, ако портовете на оборудването са еднакви, трябва да изберете оптичен кабел със същия конектор.


Типове полиране на оптични кабели

Известно е, че когато краят на влакното е свързан към конектора за влакна, това може да доведе до загуба на някои данни.Това ще доведе до оптична обратна загуба (ORL), което означава, че някои светлинни сигнали ще бъдат отразени обратно към влакното.За да се сведе до минимум обратното отражение, оптичните конектори обикновено са полирани до различни типове.Трите най-често срещани вида полиране са физически контакт (PC), UPC (ултра физически контакт) и APC (ъглов физически контакт).

Дали ще изберете PC, UPC или APC зависи от вашите собствени нужди.В сравнение с PC, UPC и APC осигуряват по-малко загуби при връщане и по-добър сигнал.Обикновено PC има обратна загуба от -40dB, UPC е около -50dB, а APC е около -60dB.В сравнение с UPC, APC е по-подходящ за приложения на дълги разстояния като FTTx и пасивни оптични мрежи (PON).


Видове якета

Съществуват различни обвивки за влакнести кабели, включително PVC, LSZH, OFNP и други.Влакнестият кабел, покрит с PVC обвивка, се използва широко в кабелната система.LSZH влакнестият кабел е по-твърд, тъй като съдържа материали, забавящи горенето.Този тип оптичен кабел предлага ниско ниво на дим и токсичност.Оптичният кабел OFNP е най-високата степен на огнеустойчив кабел.Кабелът от PVC влакна се препоръчва за употреба на закрито;Кабелът LSZH е по-подходящ за обществени приложения, а кабелът OFNP се използва за инсталиране в тръби и пленуми.

И накрая, трябва да изберете подходящата дължина на оптичния пач кабел според разстоянието между двете устройства.Не забравяйте, че ако джъмперът за влакнеста лепенка е твърде къс, може да е трудно да се свърже, а ако е твърде дълъг, може лесно да се повреди.

Малък съвет:  Тъй като влакнестият джъмпер е малко крехък, по-добре използвайте обувката за освобождаване на напрежението от влакна, за да защитите влакнестия конектор.Защитете оптичното влакно от прах и масло, тъй като те ще го повредят.Да предположим, че конекторът за оптични влакна е замърсен.В такъв случай можете да използвате памучен тампон, напоен със спирт, за да го почистите или да използвате професионален прахоуловител за почистване.


Fiber Pigtail срещу Fiber Patch Cord

Вече знаете, че влакнестият кабел е оптичен кабел, завършен с два влакнести конектора на всеки край.Но знаете ли как изглежда влакнеста косичка?В действителност, влакнеста свинска опашка включва оптичен съединител в единия край и незавършен кабел от оптични влакна в другия край.Влакнеста косичка може да бъде по-тънка от влакнест пач кабел.Понякога може да се среже влакнест пач кабел, за да се направят две влакнести опашки.

Влакнестите кабели и влакнестите опашки споделят някои прилики, но могат да се използват и в различни приложения.Влакнестият пигтейл обикновено се използва в оптични разпределителни рамки (ODF) и влакнести клемни кутии.В допълнение, влакнестият пигтейл поддържа завършване на снаждане чрез синтез в полето.


Последни мисли

С развитието на мрежата оптичните кабели стават все по-популярни.FTTH кабелите за свързване с оптични влакна са широко използвани в днешно време за по-бърза и по-стабилна мрежа.FTTH Drop Patch кабелите могат да се използват на открито и на закрито с малко по-различен дизайн и можете да изберете такъв според собствените си нужди.

Свържете се с нас

Добавете: Стая A206, No.333, WenHaiRoad, Baoshan District, Шанхай
Тел.: +86-21-62417639
Моб.: +86-17321059847
Имейл: sales@shtptelecom.com

Навигация

Телеграм канал

Авторско право © Shanghai Tangpin Technology Co., Ltd. Всички права запазени. Карта на сайтаПолитика за поверителност