Dom / Vijesti / Kako odabrati fiber patch kabel za svoju mrežu?

Kako odabrati fiber patch kabel za svoju mrežu?

Pregleda: 0     Autor: Urednik stranice Vrijeme objave: 29.11.2022. Izvor: stranica

facebook gumb za dijeljenje
gumb za dijeljenje na twitteru
gumb za dijeljenje linije
wechat gumb za dijeljenje
linkedin gumb za dijeljenje
pinterest gumb za dijeljenje
gumb za dijeljenje WhatsAppa
podijeli ovaj gumb za dijeljenje


Na tržištu postoje različite vrste optičkih prespojnih kabela i znate li kako odabrati ispravan optički prespojni kabel za svoju mrežu?Dat ćemo vam vodič korak po korak.

Prije svega, trebali biste jasno znati svoje zahtjeve.Vlaknasti patch kabeli mogu pružiti veliku propusnost pri velikoj brzini, što je prikladno za različite primjene.Želite li koristiti fiber patch kabel u FTTH (Fiber to The Home), komunikacijskim sobama, LAN (Local Area Network), FOS (Fiber Optic Sensor) ili drugim aplikacijama?Samo provjerite je li primjena kabela za spajanje vlakana.

Kada ste već identificirali svoje potrebe, sljedeći korak je odabir vrste fiber patch kabela.Postoje različiti kabeli za spajanje vlakana i evo nekih čimbenika koje biste trebali uzeti u obzir pri odabiru premosnika za vlakna za svoju mrežu.


Vrste prespojnih kabela s vlaknima

Patch kabel s jednim modom ili višemodnim vlaknima

Jednomodni optički spojni kabel:  Jednomodni optički spojni kabel podržava samo jedan način svjetlosnog signala.Obično se koristi za prijenos podataka velike brzine s malim prigušenjem na velikoj udaljenosti.Jednomodno vlakno često se može podijeliti u dvije vrste: OS1 i OS2.

Višemodni fiber patch kabel: Višemodni fiber patch kabel omogućuje više modova svjetlosti da putuju kroz vlaknastu jezgru i prikladniji je za prijenos na kratke udaljenosti unutar zgrade ili ureda.Patch kabeli s višemodnim vlaknima mogu se klasificirati u OM1, OM2, OM3, OM4 i OM5.Možete odabrati ono pravo prema vašim potrebama.

Najveća razlika između jednomodnih i višemodnih patch kabela je promjer jezgre.Prespojni kabel s jednomodnim vlaknima ima jezgru od oko 9 mikrona, a prespojni kabel s višemodnim vlaknima ima jezgru od 50 mikrona ili 62,5 mikrona.Jezgra vlakna OM1 je 62,5 mikrona, a OM2, OM3, OM4 i OM5 je 50 mikrona, što se može razlikovati po boji omotača. 

Simplex ili duplex patch kabel

Simplex patch kabel: Simplex patch kabel ima samo jedan vlaknasti kabel i jedan optički konektor na svakom kraju.Omogućuje samo prijenos podataka u jednom smjeru i to nije reverzibilno.Simplex patch kabeli općenito se koriste unutar zgrade, prikladni za Ethernet preklopnike ili druge uređaje.

Duplex patch kabel: Duplex patch kabel ima dvije niti optičkog kabela i dva konektora za vlakna na svakom kraju za slanje i primanje podataka.Duplex patch kabeli često se koriste za povezivanje brzih mrežnih uređaja kao što su poslužiteljski sustavi i sklopke s optičkim vlaknima.

Vrste konektora vlakana

Na tržištu postoje razni konektori za vlakna uključujući FC, ST, SC, LC, MT-RJ, MPO, CS konektore i tako dalje.Među ovim konektorima za vlakna najčešći su konektori SC, LC, ST, FC i MPO.

ST konektor: ST konektor (ravni vrh) također ima 2,5 mm čahuru. Jednostavan je za instalaciju zahvaljujući dizajnu s oprugom. ST konektor je prikladan i za jednomodne i višemodne optičke kabele. Široko se koristi u kratkim ili primjene na velikim udaljenostima, a također se često koristi u industrijskim i vojnim primjenama.

SC: SC označava četvrtasti konektor ili pretplatnički konektor koji ima 2,5 mm prsten.Obično se koristi zbog niske cijene i jednostavne instalacije.SC se široko koristi u PON (pasivne optičke mreže) i pretvaračima.

LC: LC znači svijetli konektor ili mali konektor.Ima manju čahuru od SC-a, što je vrlo prikladno za ugradnju visoke gustoće u FTTX i panele.

FC: konektor s ferulom bio je prvi konektor s optičkim vlaknima koji ima keramičku ferulu.Toplo se preporučuje za okolinu punu vibracija zbog dizajna koji se navija.No FC je postupno zamijenjen drugim konektorima za vlakna kao što su SC i LC.

MPO/MTP konektor: MPO/MTP konektori su danas vrlo popularni.Ima funkciju povezivanja s više vlakana i naširoko se koristi u mrežnim kablovima visoke gustoće s 12 do 24 vlakna.

Fiber patch kabeli mogu imati iste ili različite konektore za vlakna na dva kraja.Na primjer, postoje LC na LC fiber patch kabeli, SC na SC fiber patch kabeli, kao i LC na FC kabeli.Hoćete li koristiti fiber patch kabel s dva različita fiber konektora ili isti konektor ovisi o uređaju koji koristite.Na primjer, ako su priključci opreme isti, trebate odabrati vlaknasti patch kabel s istim priključkom.


Vrste poliranog vlaknastog kabela

Poznato je da kada je kraj vlakna spojen na konektor vlakana, to može uzrokovati gubitak podataka.To će dovesti do optičkog povratnog gubitka (ORL), što znači da će se neki svjetlosni signali reflektirati natrag u vlakno.Kako bi se povratna refleksija svela na najmanju moguću mjeru, konektori optičkih vlakana obično su polirani u različite vrste.Tri najčešće vrste poliranja su fizički kontakt (PC), UPC (ultra fizički kontakt) i APC (kutni fizički kontakt).

Hoćete li odabrati PC, UPC ili APC ovisi o vašim potrebama.U usporedbi s PC-jem, UPC i APC daju manji povratni gubitak i bolji signal.Tipično, PC ima povratni gubitak od -40dB, UPC je oko -50dB, a APC je oko -60dB.U usporedbi s UPC-om, APC je prikladniji za aplikacije na velikim udaljenostima kao što su FTTx i pasivne optičke mreže (PON).


Vrste jakni

Postoje različiti omotači kabela od vlakana uključujući PVC, LSZH, OFNP i druge.Fiber patch kabel prekriven PVC omotačem naširoko se koristi u sustavu kabliranja.LSZH fiber patch kabel je čvršći jer sadrži materijale otporne na plamen.Ova vrsta vlaknastog patch kabela nudi nisku razinu dima i toksičnosti.OFNP fiber patch kabel najviši je stupanj otpornosti na vatru.Patch kabel od PVC vlakana preporučuje se za unutarnju upotrebu;LSZH kabel je prikladniji za javne primjene, a OFNP kabel se koristi za ugradnju u cijevi i plenume.

Konačno, trebali biste odabrati prikladnu duljinu vlaknastog patch kabela prema udaljenosti između dva uređaja.Upamtite, ako je kratkospojnik s vlaknima prekratak, može ga biti teško spojiti, a ako je predugačak, može se lako oštetiti.

Mali savjet:  Budući da je vlaknasti kratkospojnik pomalo krhak, bolje koristite čizmu za rasterećenje vlakana da zaštitite optički konektor.Zaštitite optičko vlakno od prašine i ulja jer će oštetiti vlakno.Pretpostavimo da je konektor optičkog vlakna nažalost prljav.U tom slučaju možete ga očistiti vatom natopljenom alkoholom ili za čišćenje koristiti profesionalni sakupljač prašine.


Fiber Pigtail vs Fiber Patch Cord

Već ste znali da je fiber patch cord optički kabel koji završava s dva konektora za vlakna na svakom kraju.Ali znate li kako izgleda fiber pigtail?Zapravo, fiber pigtail ima optički konektor na jednom kraju i nezavršeni optički kabel na drugom kraju.Fiber pigtail može biti tanji od fiber patch kabela.Ponekad se vlaknasti patch kabel može prerezati kako bi se napravila dva vlaknasta pletenica.

Fiber patch kabeli i fiber pigtails dijele neke sličnosti, ali se također mogu koristiti u različitim primjenama.Fiber pigtail općenito se koristi u okvirima za optičku distribuciju (ODF) i priključnim kutijama za vlakna.Osim toga, fiber pigtail podržava završetak spajanja fuzije u polju.


Završne misli

S razvojem mreže optički patch kabeli su sve popularniji.FTTH optički spojni kabeli danas se naširoko koriste za bržu i stabilniju mrežu.FTTH Drop Patch kabeli mogu se koristiti na otvorenom i u zatvorenom prostoru s malo drugačijim dizajnom, a možete odabrati jedan prema vlastitim potrebama.

Kontaktirajte nas

Dodaj: Soba A206, br.333, WenHaiRoad, okrug Baoshan, Šangaj
Tel: +86-21-62417639
Mob: +86-17321059847
E-pošta: sales@shtptelecom.com

Navigacija

Kategorije

Telegram kanal

Autorska prava © Shanghai Tangpin Technology Co., Ltd. Sva prava pridržana. SitemapPolitika privatnosti